• Nilay Beşer

Metropolitan Sanat Müzesi Dijital Arşivindeki 375.000 Görseli Ücretsiz Kullanıma Açtı

Yazı Alıntısı; Bigumugi Yazarı Ece Burgaz.

https://bigumigu.com/haber/metropolitan-sanat-muzesi-dijital-arsivindeki-375-000-gorseli-ucretsiz-kullanima-acti/


Metropolitan Museum of Art, Creative Commons ile iş birliği yaparak arşivindeki 375.000 sanat görselini ücretsiz olarak kullanıma sundu.


Sanat galerileri ve kütüphaneler son yıllarda arşivlerinin belli bir bir bölümünü ücretsiz olarak internete açıyor ve yüzlerimizi güldürüyor. Guggenheim Müzesi 200’ü aşkın sanat kitabını, Kongre Kütüphanesi Japon işi 2.500’den fazla ahşap baskı eseri, The National Gallery of Art, 45.000’den fazla eseri, UCLA ise vintage çocuk kitapları arşivini ücretsiz olarak internete açtıklarını duyurarak bu kervana katılmıştı. Şimdi ise New York’un dünyaca ünlü Metropolitan Sanat Müzesi, dijital arşivindeki 375.000 eseri herhangi bir kullanım kısıtlaması olmadan internete açtı.


Görsellerin ticari amaçlı kullanımı bile ücretsiz

Metropolitan Sanat Müzesi (Met olarak da bilinir) 5.000 yıllık bir zaman dilimini ve çok sayıda kültürü kapsayan geniş kapsamlı koleksiyonuyla tanınıyor. Müze çatısı altında, yalnızca ikonik sanat eserlerine değil asırlık kostümlere ve zırhlara da rastlamanız mümkün. 2014’te de benzer bir arşiv açma girişiminde bulunan müze, bunu Open Access (açık erişim) adını verdiğini politikasıyla güncellemiş oldu. Bu yeni politika müzenin dijital arşivini, “ticari ve ticari olmayan kullanım da dahil olmak üzere herhangi bir amaçla, müzenin izni olmaksızın ücretsiz” kullanıma yeşil ışık yakıyor. Haberin Devamı için tıkla...


Görsel: Metropolitan Sanat Müzesi Manşet görseli düzenlenmiştir.
14 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör